Kraj Tajlandia

Stolica: Bangkok
Powierzchnia: 514 000 km²
Ludność: 65 493 tys.
Waluta: baht tajski (THB), 1 baht = 100 satangów
Język: tajski
Napięcie: 220 V
Wiza: wiza nie jest wymagana (wymagany paszport)

Bangkok

Cieśnina Malakka

Hua Hin – Cha Am

Koh Samui

Krabi

Pattaya

Phuket

Równiny Centralne

Tajlandia Północna

Tajlandia Wschodnia

Wybrzeże Andamańskie

Zatoka Tajlandzka

Wakacyjna kraina z fascynującym, podwodnym światem, rozkołysanymi palmami, białymi plażami i tropikalnymi wyspami.

Informacje ogólne

Zatoka Tajlandzka jest jednym z popularniejszych regionów Tajlandii, w którym rozwinęła się masowa turystyka, a turyści mają do wyboru wiele ciekawych kurortów rozrzuconych po wszystkich zakątkach wielkiego akwenu. W większości z nich odpoczywać można na niebiańskich plażach z drobnym, białym piaskiem, uprawiać wiele dyscyplin sportowych i delektować się najznamienitszymi owocami morza oferowanymi przez tajlandzką kuchnię. Przeciwwagą dla głośnych i pełnych turystów kurortów są dzikie, spokojne wyspy skrywające kameralne plaże, z których można obserwować bezmiar błękitu i wsłuchiwać się w letni wiatr, popijając jednocześnie tropikalne drinki. Większość turystów odwiedza Zatokę Tajlandzką w celu błogiego leżakowania i opalania się, niemniej region dysponuje również wieloma propozycjami do aktywnego spędzania wolnego czasu. Mieszkańcy Bangkoku często wybierają się na wczasy do gęsto zabudowanej Pattayi, gdzie nocne życie nigdy nie ustaje, natomiast najlepszymi kurortami do weekendowego wypoczynku są Ch-am i Hua Hin. Turyści znajdą tam wiele ciekawych rozrywek, aczkolwiek cała okolica Zatoki Tajlandzkiej doskonale nadaje się do jednodniowych i nieco dłuższych eskapad, by w promieniach wakacyjnego słońca poznawać prawdziwe skarby architektury i niezwykle barwną, kulturową mozaiką tajlandzkiego społeczeństwa. Świat bogatej flory i fauny egzotycznego kraju, zamknięty w pięknych parkach narodowych i rezerwatach przyrody jest nie tylko ostoją spokoju, ale także zachwyca swoją niepowtarzalnością i niemalże baśniową atmosferą.

Zatoka Tajlandzka przed laty nazywana Zatoką Syjamską położona jest w zachodniej części Oceanu Spokojnego i południowo-zachodniej części Morza Południowochińskiego. Rozwinięta linia brzegowa wcina się na odległość 720 km w głąb Tajlandii między południowymi brzegami Półwyspu Indochińskiego a nasadą Półwyspu Malajskiego. Prowadzi do niego Przesmyk Kra wyglądający na mapie jak trąba słonia, po której obydwóch stronach można znaleźć niezrównane plaże. Spokojne wody zatoki mają duże znaczenie dla rybaków, którzy w stosunkowo płytkich wodach wyławiają wiele gatunków ryb. Liczne rafy koralowe przyciągają miłośników podwodnych wrażeń, natomiast wzdłuż brzegów żeglować można wśród malowniczych wysepek i romantycznych przylądków smaganych silnymi wiatrami.

Istotną rolę w historii kraju odegrały tereny leżące w południowej części Zatoki Tajlandzkiej, rozciągające się od dzikich gór graniczących z Birmą aż do Półwyspu Malajskiego. Przed kilkuset laty miasta i porty wąskiego skrawka lądu miały duże znaczenie i konkurowały z birmańskim portem Mergui. Na drodze z Ajutthai do Indii stał ważny ośrodek handlu Prachuap Khiri Khan, a portowe rynki zapełnione były najdroższymi jedwabiami, rzadką porcelaną i najlepszym gatunkiem drzewa. Badania archeologiczne wskazują, że miasto leżało na południowym krańcu potężnego imperium Khmerów, po którym pozostały wspaniałe świątynie dynastii khmerskiej. Z drugiej strony odkryto, że między VIII a XIII w. ważnym miastem imperium Śriwidżai, które panowało w obecnej Indonezji, Malezji i południowej Tajlandii było Chaiya. Od XIX w., kiedy ten region Zatoki Tajlandzkiej trafił pod panowanie rodzimych monarchów, w mieście zaczęły powstawać wspaniałe pałace i rezydencje będące miejscami odpoczynkowymi w trakcie wyczerpujących rządów. Południowy region Zatoki Tajlandzkiej stał się celem turystycznych podbojów w latach 20. XX w. Otworzono wtedy linię kolejową łączącą Bangkok z Hua Hin, w którym powstało pierwsze w kraju pole golfowe, a mieszkańcy stolicy tłumnie zaczęli wypoczywać w kurorcie Cha-am.

Koh Chang – turystyczny raj i trzecia co do wielkości wyspa w Tajlandii, która dużą popularność zawdzięcza niezwykłemu urokowi, dziewiczej przyrodzie i bazie noclegowej na wysokim poziomie. Wzdłuż całego wybrzeża ciągną się piaszczyste plaże otoczone palmami kokosowymi, co jakiś czas przedzielone malowniczymi wioskami rybackimi i ustronnymi ośrodkami wypoczynkowymi. Woda wokół wyspy jest krystalicznie czysta i doskonale nadaje się do nurkowania, a egzotyczny świat podwodnych rybek i raf koralowych pozostanie w pamięci na długie lata. Malownicza wyspa niemal w całości pokryta jest bujną roślinnością tropikalną z gęstym, wilgotnym lasem i zalesionymi górami, z których spływają szemrzące potoki tworzące liczne wodospady z oczkami kąpielowymi. Prawie cały teren objęty jest Narodowym Parkiem Morskim Koh Chang, natomiast we wnętrzu wyspiarskiej, dzikiej dżungli zamieszkanej przez egzotyczne ptaki wiją się niedostępne rzeki, w okolicy których wytyczono emocjonujące szlaki piesze. Koh Chang znajduje się w pobliżu wschodniego wybrzeża Tajlandii, w Zatoce Tajlandzkiej graniczącej z Kambodżą i odległa jest od Bangkoku o około 350 km. Sama nazwa „Wyspa Słonia” nawiązuje do kształtu, który z lotu ptaka przypomina drzemiącego słonia. W swojej historii Koh Chang zapisała się pobliską bitwą morską, którą w 1941 r. stoczyły okręty Unii Francuskiej stawiając czoła flocie Tajlandii wspieranej przez Cesarstwo Wielkiej Japonii, chociaż w ostateczności wyspa pozostała w rękach tajlandzkich. Z racji tego, iż wyspa prawie w całości objęta jest rezerwatem przyrody, nie ma na niej wielkich kurortów z wielkimi hotelami, natomiast dla turystów przygotowano położone po zachodniej części wyspy przyjemne i kameralne ośrodki wypoczynkowe z domkami typu bungalow i niską zabudową wtapiającą się w dziką przyrodę. Bambusowe chatki można bez problemu wynająć w sąsiedztwie plaż z drobnym białym piaskiem, natomiast w ich okolicach miło można spędzić czas robiąc zakupy w niewielkich sklepikach lub popijając egzotyczne drinki w tawernach krytych strzechą. Na wielu plażach głośna muzyka rozbrzmiewa do samego rana, a niektóre tajskie bary oferują wygodne poduchy do leżakowania i relaksującą muzykę reagge. Po pobycie na rajskiej wyspie w pamięci turystów na zawsze pozostaną tajskie masaże, romantyczne kolacje przy świecach w sąsiedztwie tropikalnej dżungli, orzeźwiające koktajle wypite w hamaku rozwieszonym między palmami oraz błękitne rejsy po okolicznych wysepkach.

Koh Samet – idealne miejsce na spędzenie wakacji w ciszy i spokoju przy nastrojowym szumie wiatru. Leżąc na białym piasku obmywanym delikatnie przez lazurową wodę można poczuć się jak w rajskim ogrodzie delikatnie muskanym słonecznymi promieniami. Chociaż wnętrze wyspy jest jałowe, jej wybrzeże charakteryzuje się poszarpaną linią brzegową z nadzwyczajnymi, piaszczystymi plażami spojonymi z wodami niewielkich zatok. Wyspa jest ostoją dla turystów uciekających przed gwarem i gorączkową atmosferą kurortu Pattaya. Przed masowym rozwojem turystyki dziki zakątek Tajlandii uchroniło stworzenie parku narodowego. Na wyspę najlepiej dotrzeć kutrem z miejscowości Ban Phe, by skosztować tajlandzkich przysmaków w niewielkim kurorcie Na Dan i udać się później na „plaże z diamentowym piaskiem”. Koh Samet przepięknie wkomponowana jest w Zatokę Tajlandzką i znajduje się w prowincji Rayong około 200 km na południe od Bangkoku. Dzięki temu, że wyspa objęta jest rezerwatem przyrody nie wybudowano na niej wielopiętrowych kompleksów hotelowych, tylko przytulne, niewielkie ośrodki wypoczynkowe wtapiające się w dziewiczą przyrodę. Hotele urządzone w nowoczesnym, minimalistycznym stylu dodatkowo oferują baseny z tarasami słonecznymi i doskonałą infrastrukturę turystyczną gwarantującą jednocześnie niezapomniane wrażenia z wakacji pełnych egzotyki i luksusu. Wypoczynek w kameralnej atmosferze, ciszy i spokoju z pewnością zadowoli najbardziej wymagających turystów. Na niewielkiej wyspie w kształcie klina panuje wiejska atmosfera i prosty styl życia jej mieszkańców. Nazwa Koh Samet odnosi się do drzew mirtowatych zajmujących większą część wyspy, po której można odbywać wielogodzinne spacery. Czyste wody, ustronne zatoczki i niebiańskie plaże nie mają sobie równych, a wyjątkowo suchy klimat zapewnia doskonałą pogodę. Najlepiej zorganizowaną miejscowością wypoczynkową jest port promowy Na Dan z rozmaitymi hotelikami, przytulnymi restauracjami serwującymi kuchnię tajską i najlepsze owoce morza, a także wypożyczalniami sprzętów do uprawiania wielu dyscyplin wodnych. Turyści najczęściej odwiedzają wschodnią część wyspy z dogodną bazą noclegową, natomiast miłośnicy spokoju i ciszy kwaterują się przeważnie w części zachodniej.

Pattaya – Zatoka Tajlandzka to jedno z najgorętszych miejsc w Tajlandii zarówno pod względem pogody, jak i panującej tam wakacyjnej atmosfery. Wybrzeże z piaszczystymi plażami ciągnie się od południow1o-wschodniego krańca Bangkoku aż do wioski Hak Lek graniczącej z Kambodżą. Najważniejszym miejscem tej części egzotycznego kraju jest marzenie każdego turysty, czyli kurort Pattaya z okolicznymi dziewiczymi wysepkami wyłaniającymi się na horyzoncie lazurowej zatoki. Właśnie do tego centrum wypoczynkowego przyjeżdża najwięcej turystów spragnionych słońca, dobrej zabawy, egzotycznej kuchni oraz rozmaitych sportów wodnych. Ważnym dodatkiem do sielankowego wypoczynku są tropikalne krajobrazy oraz szereg ciekawych miejsc, które można odwiedzić robiąc sobie przerwę w plażowaniu. Nazwa kurortu pochodzi od wiatru monsunowego, który w okresie letnim orzeźwia turystów wypoczywających na bajecznych plażach rozkładających się wzdłuż trzech oddzielnych zatok. Pattaya położona jest około 150 km na południe od Bangkoku w prowincji Chonburi, mając jednocześnie bardzo dobre połączenia komunikacyjne i autostradowe ze stolicą kraju, więc w każdej chwili można wybrać się na zwiedzanie miasta. Początkowo na plażach Zatoki Tajlandzkiej wypoczywali tylko amerykańscy żołnierze stacjonujący w tej części wybrzeża, niemniej boom turystyczny nastąpił dopiero w latach 70. XX w., kiedy malowniczo położoną wioską rybacką zaczęli interesować się turyści. Dzisiaj kurort rozsławia całą Tajlandię za sprawą niebywałej bazy turystycznej, wspaniałych hoteli o każdym standardzie, najlepszych restauracji, klubów nocnych i centrów sportowych. W okolicach kurortu można uprawiać wszystkie sporty wodne, jakie tylko można sobie wyobrazić. Miasto odwiedzane w każdym sezonie przez kilka milionów turystów ma wiele zalet i co najmniej dwa oblicza. Huczna zabawa na rozbawionej promenadzie Pattaya Beach Road trwa do białego rana, w dzielnicy Pattaya Beach cumują luksusowe jachty i rozbujane gorącymi rytmami statki wycieczkowe, natomiast spokojna Jometien Bech położona na południu jest o wiele spokojniejsza i doskonale nadaje się do spędzania wczasów rodzinnych. Najwięcej restauracji, luksusowych hoteli, klubów ze świetną muzyką i biur turystycznych można znaleźć w dzielnicy Central Pattaya, która w ciągu dnia staje się najbardziej ruchliwą dzielnicą miasta. Swoje lokale rozrywkowe i drogie sklepy ma w swoim obrębie spokojna, ale najbardziej luksusowa North Pattaya Road. Najlepszym punktem widokowym, z którego można zorientować się w topografii miasta jest Pattaya Hill Road ze statuą Wielkiego Buddy. Niedaleko Jomtien znajduje się wspaniały park wodny z mnóstwem atrakcji w postaci zjeżdżalni i wirów wodnych zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Po emocjonującej zabawie przyjemne chwile można spędzić w restauracji znajdującej się na 53 piętrze sąsiedniej wieży parkowej. Turyści znudzeni wylegiwaniem się na plażach mogą również wybrać się do Miniaturowego Syjamu z kilkudziesięcioma słynnymi świątyniami i tajlandzkimi budowlami historycznymi, przyjrzeć się groźnym gadom na Farmie Krokodyli czy skusić się na pełną przygód przejażdżkę na słoniu po okolicznej dżungli, którą organizuje Wioska Słoni Pattaya. Miłośnicy egzotycznej architektury z powodzeniem mogą zwiedzić Wat Yan Sangwararam, gdzie znajduje się kilka unikatowych budowli charakteryzujących się różnymi stylami azjatyckimi, natomiast poszukiwacze rzadkich roślin powinni zajrzeć do Tropikalnych Ogrodów Nong Nooch. Jak przystało na ekskluzywny kurort Pattaya dysponuje wspaniałą, kilkunastokilometrową plażą zagospodarowaną leżakami, parasolami i wypożyczalniami sprzętów wodnych. Do pływania najlepiej nadaje się odcinek Hat Sai Kaew. Na całej jej długości porozrzucane są relaksujące bary, w których można napić się wybornego piwa Singha i spróbować tajskich przekąsek. Najdalej położona na południu plaża Jomtien najlepiej nadaje się do uprawiania sportów wodnych.

Cha-am – jeden z ciekawszych, ale spokojniejszych kurortów położonych przy Zatoce Tajlandzkiej. W niewielkiej miejscowości dającej wytchnienie od zgiełku Bangkoku znajduje się dużo ładnych hoteli o różnym standardzie, klasyczne, tajlandzkie restauracje i czyste, piaszczyste plaże, przy których miejscowi sklepikarze sprzedają interesujące pamiątki. Chociaż na plażach można spotkać przeważnie mieszkańców stolicy, wielu obcokrajowców korzysta z najlepszego w kraju pola golfowego położonego na obrzeżach miasta. Okoliczną atrakcją przyciągającą najwięcej turystów jest wzniesiony na wzgórzu Phra Ratchaniwet Murukhathaiyawan – zjawiskowy pałac Ramy VI oferujący zwiedzającym nietypową architekturę oraz niezapomniane widoki na wody zatoki.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Hua Hin – najstarsza miejscowość turystyczna w Tajlandii, do której już od początku XX w. przyjeżdżała rodzina królewska i mieszkańcy Bangkoku. Wspaniałe hotele o międzynarodowej sławie gwarantują turystom wysoki poziom usług. Ostatnie lata sprawiły, że przemysł turystyczny stał się głównym źródłem utrzymania kurortu, powodując jednocześnie rozbudowę luksusowych hoteli i pięknych apartamentów. Wymarzony relaks zapewnia szeroka, piaszczysta plaża urozmaicona pastelowymi parasolami, pasiastymi leżakami i tawernami serwującymi tajlandzkie specyfiki kulinarne. Dodatkową atrakcją kilkukilometrowego wybrzeża jest molo oraz tzw. „małpia wyspa” będąca występem skalnym zamieszkałym przez małpy. W wolnych chwilach warto zobaczyć jak wygląda gra w polo na słoniach lub spróbować swoich sił grając w golfa na świetnie przygotowanych polach. Najciekawszą atrakcją w okolicy jest pałac królewski Klai Klangwon często goszczący rodzinę królewską oraz letni pałac „miłości i nadziei”, którego budowę w 1924 roku zlecił król Rama VI. Warto również zobaczyć interesującą królewską stację kolejową, na której obecnie zatrzymuje się słynny Orient Express, a także 20-metrowy posąg Buddy. W hotelach można zamówić liczne wycieczki, między innymi do ciekawych jaskiń położonych niedaleko wsi Ban Nong Phlab. Atmosfera sennego plażowania ożywia się wieczorami, kiedy rybacy wracają ze swoimi połowami, a spragnieni rozrywki turyści wyruszają na bulwary nagrzane promieniami wakacyjnego słońca. Ulubionym zajęciem romantyków jest konna przejażdżka po plaży przy zachodzącym słońcu oraz długie rozmowy w tawernach czynnych do białego rana.

Prachuap – niewielkie miasteczko rybackie, które oprócz malowniczego położenia gwarantuje turystom spokojną, sielankową atmosferę oraz tajlandzkie folklor. Lokalną atrakcją jest Khao Chong Gra Jok – tzw. „góra lustrzanego tunelu” powodująca zaskakujące złudzenia optyczne. Warto również wybrać się do oceanarium z pokaźną liczbą wielu gatunków egzotycznych ryb i przedmiotów związanych z morzem. W miejscowych zatokach można znaleźć dogodne miejsca kąpielowe, z których najciekawsza jest okolica skalistego występu Khao Mong. Kilka kilometrów za miastem błogi wypoczynek oferuje przyjemna i piaszczysta plaża Ao Manao.

Chumphon – nadmorska miejscowość włączona do Morskiego Parku Narodowego Mu Ko Chumpho z doskonałymi warunkami do nurkowania za sprawą okolicznych wysepek pełnych raf koralowych i podwodnych grot.  Najlepszym miejscem jest barwna rafa koralowa Koh Ngam Yai, a także wyspa Koh Ngam Noi z bogactwem podwodnego świata. Najładniejszą okoliczną plażą jest położona kilka kilometrów za miastem malownicza, otoczona górami, piaszczysta Thung Wua Laen.

Archipelag Koh Samui – jedno z piękniejszych miejsc w Zatoce Tajlandzkiej posiadające walory zarówno przyrodnicze, jak i turystyczne. Nazwa Samui obejmuje największą wyspę najtłumniej odwiedzaną przez turystów wybierających się do Azji Południowo-Wschodniej oraz cały archipelag składający się z około 80 wysp. Jasny piasek i gęsto rosnące palmy, nad którymi piętrzą się porośnięte dżunglą wzgórza, są także przyrodniczym atutem popularnych wysp Koh Phangan i Koh Tao. Pierwszymi stałymi osadnikami archipelagu byli Chińczycy, których potomkowie mieszkają tam do dziś tworząc unikalne, tajsko-malajskie społeczeństwo przyjaźnie nastawione do turystów. Na Samui wybudowano setki luksusowych hoteli o każdym standardzie, a dla turystów poszukujących bardziej egzotycznej formy wypoczynku powstały bungalowy i skupiska specjalnie przystosowanych szałasów. Większość luksusowych kompleksów hotelowych dysponuje własnymi basenami ze słodką wodą. Drinki można godzinami sączyć na słonecznych tarasach lub do woli korzystać z jacuzzi, siłowni, kortów tenisowych, a także szerokiej oferty sportów wodnych takich jak windsurfing, kajaki, narty wodne. Przyjemna baza turystyczna zapewnia spokój i intymność podczas egzotycznych wakacji na malowniczej wyspie, na której nie brakuje także wspaniałych restauracji i miejsc rozrywki. Na Koh Samui znajduje się lotnisko, niedaleko którego spragnieni wakacyjnego słońca turyści wygrzewają się na przepięknej, szerokiej i piaszczystej plaży Chaweng. Wzdłuż linii brzegowej biegnie droga pełna najlepszych tawern, nocnych dyskotek i sklepów z pamiątkami. Na wyspie znajduje się dodatkowo kilka ciekawych plaż takich jak Bangrak, Bophut i Maenam, natomiast bardziej odludne miejsca kąpielowe skrywają się w południowo-zachodniej części wyspy. Jeżeli ktoś chce poznać niespotykaną architekturę powinien wybrać się na wycieczkę po wyspie, by zwiedzić kilka „watów”, natomiast miłośnicy pieszych wędrówek powinni zdobyć wzgórze Khao Yai z niezwykłymi widokami i gęstą dżunglą skrywającą malownicze wodospady. Między najważniejszymi wyspami archipelagu regularnie kursują promy i czarterowe łodzie.

Koh Phangan – wyspa znana jest nie tylko z rewelacyjnej bazy hotelowej i piaszczystych plaż, ale także z wielkich imprez organizowanych z okazji uczczenia pełni księżyca. Turyści tłumnie zbierają się w takich okresach na niebiańskich plażach, by oglądać zachwycające fajerwerki i bawić się szampańsko do białego rana przy muzyce granej przez najlepszych didżejów. Kilka kameralnych ośrodków wczasowych z bardzo dobrym wyposażeniem i możliwością uprawiania sportów wodnych zapewnia wypoczynek na najwyższym poziomie, a na przyhotelowych plażach można wypożyczyć kajaki, deski windsurfingowe, żaglówki itp. Najlepszym sposobem na zwiedzenie wyspy jest wynajęcie łodzi i na własną rękę dotarcie do najodleglejszych zakątków. Co jakiś czas można się zatrzymać w malowniczej zatoczce, by skorzystać z kąpieli słonecznych i zanurkować z maską do barwnych raf koralowych. Najpopularniejszą plażą na wyspie jest Hat Rin, chociaż nie ustępuje jej równie piękna Hat Rin Nok. Wnętrze wyspy z bujną roślinnością i wodospadami najlepiej jest poznawać z przewodnikiem zatrzymując się na noclegi w skupiskach domków typu bungalow, tworzących romantyczną, wyspiarską atmosferę. Między najważniejszymi wyspami archipelagu regularnie kursują promy i czarterowe łodzie.

Koh Tao – wyspę przypominającą swoim kształtem żółwia charakteryzują niezwykle przejrzyste wody, fantastyczne rafy koralowe, a także bogata flora i fauna sprawiające, iż każdego roku pojawiają się tam miłośnicy snorkelingu i schodzenia pod wodę z pełnym ekwipunkiem. Z kolei piaszczyste plaże ograniczone skalnymi cyplami, występujące na północnym i wschodnim wybrzeżu wyspy, przyciągają miłośników wygrzewania się w promieniach słonecznych i samotników poszukujących kameralnej atmosfery. Najlepszymi miejscami nurkowymi, których w okolicy jest mnóstwo i uchodzą za najpiękniejsze w Zatoce Tajlandzkiej są: Biała Skała – wynurzające się z wody na wschód od wyspy cztery iglice oraz Wyspa Rekinia, wokół której w czasie przypływów i odpływów wachluje barwny świat raf koralowych i egzotycznych ryb. Idealnym zakątkiem do wielogodzinnego wygrzewania się w promieniach wakacyjnego słońca jest okolona palmami, piaszczysta plaża Sai Ree, łagodnie opadająca do turkusowej wody.

Kuchnia

Kuchnia tajska ma tę zaletę, że nie jest w Polsce dobrze znana, przez co turyści wybierający się do Tajlandii mogą oszaleć na jej punkcie. Intensywność smaków w powiązaniu z warzywami i egzotycznymi gatunkami owoców daje mieszankę odzwierciedlającą przede wszystkim obraz życia odległego kraju, ale także całą gamę potraw, których liczby nie byłby w stanie zliczyć żaden wyrafinowany podróżnik. Podobnie jest z dzienną ilością posiłków, dlatego nie ma stałych godzin przyrządzania dań, a czas otwarcia restauracji również bywa różny. Potrawy są wręcz rzeźbione z najrozmaitszych składników, najczęściej są ostre i obficie doprawione chili.

Niezależnie od miejsca pobytu, w restauracjach można zamówić dania pochodzące z najodleglejszych zakątków królestwa. Restauratorzy są wyczuleni na normy sanitarne, dlatego serwują najświeższe potrawy, niemniej jednak z przydrożnych jadłodajni, podobnie jak z usług ulicznych sprzedawców należy korzystać z dużą ostrożnością.

Tajlandczycy lubią biesiadować, długo spożywać potrawy i korzystać z szerokiego wachlarza ich różnorodności, dlatego zawsze warto jeść w jak największym towarzystwie, by skosztować jak najwięcej potraw. Dania w takich sytuacjach są w tradycyjny sposób ustawiane na macie rozłożonej na podłodze i z powodzeniem można próbować każdego z nich.

Tajlandia ma tradycje kulinarne pochodzące z Chin, Laosu, Birmy i Indii, a kucharze najczęściej kierują się zasadą „5 smaków”, której harmonia polega na starannym dobieraniu: słodyczy, ostrości, kwaśności, słoności i goryczy. Tradycja nakazuje jadanie z tzw. woka, czyli naczynia przypominającego miskę z uchwytami do szybkiego przyrządzania potraw na ogniu. W większości przypadków jednak każdy dostaje miseczkę ryżu i sam dobiera sobie pozostałe składniki.

Tajskie kompozycje kulinarne bazują najczęściej na ryżu – kow, mleku kokosowym, owocach morza oraz kombinacji sosów curry, do których zamiast czystej soli używany jest słony sos rybny nam plaa. Ryż przygotowywany jest na „sto” różnych sposobów, a wszystkie dodatki wzbogacone są aromatycznymi przyprawami i ziołami, gdyż Tajowie wierzą w zdrowotne i magiczne znaczenie takich składników. Warto pamiętać, że niektóre dania spożywa się palcami i przykładowo jest to gęsty, kleisty ryż, który lepi się prawą ręką w niewielkie kulki i macza następnie w podanych sosach. Dania z takimi dodatkami jak curry są filarem kuchni, a najbardziej znanym daniem jest gęsty sos z kurczakiem i pokrojonym bakłażanem – kaeng kiaw wan kai. Przykładowo w restauracyjnym menu można rozróżnić curry czerwone z mięsem wołowym lub wieprzowym kaeng pet oraz curry z posmakiem kokosu przygotowane na sucho – phanaeng.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Wpływy Birmy widać na przykład w potrawce z wieprzowiny z sosem curry, imbirem, kurkumą i tamaryndem, natomiast portugalskimi korzeniami charakteryzuje się muu pat priaw wan – wieprzowina przyrządzona na słodko-kwaśno. Turyści często rozglądają się za tom kha kai – gęstym curry na bazie mleczka kokosowego z kurczakiem i ciekawą odmianą trawy jaką jest palczatka kosmata. Warto również spróbować tajskiej zupy z krewetkami i pomidorami przyprawioną kolendrą, palczatką cytrynową i chili, która po ugotowaniu podawana jest wraz z niewielkim kociołkiem. Głodni turyści z pewnością ulegną duszonej w bananowym liściu zapiekance z owoców morza, kawałków ryb i skorupiaków w przecierze kokosowym – ho mok talay.

Pałeczki są używane w Tajlandii tylko do jedzenia makaronu – phat, który wprowadzili Chińczycy, a bardzo często można go kupić w niewielkich sklepikach otwartych na oścież. Makaron może być podawany na sucho, mokro lub w postaci zupy, a najznamienitsze dania to: pat tai – smażony w woku z tofu (twarożkiem sojowym), siekanymi jarzynami i suszonymi krewetkami, bami haeng mu daeng – pszeniczny makaron z plastrami czerwonej wieprzowiny czy pad see yoo – tzw. chiński makaron w sojowym sosie.

Dodatkiem do dań są wspaniałe, wytrawne sałatki tajlandzkie zwane yam, do których używa się beztłuszczowych sosów i najczęściej jest to sos sojowy, rybny lub wytworzony z limonki. Smaczna jest przede wszystkim yam thalay – sałatka z ugotowanych owoców morza ułożonych na liściach sałaty lub so tam – sałatka z papai połączona z chili i kawałkami kurczaka.

Turyści z Polski z pewnością zainteresują się egzotycznymi owocami, gdyż oprócz znanych w Europie bananów i arbuzów można rozkoszować się smakiem papai, kantalupy, mangostanu, pomelo, rambutanu, gujawy czy owoców longan. Na bazie tych owoców powstają również orzeźwiające soki. Po kulinarnych podbojach warto na trawienie sięgnąć po coś mocniejszego. Może alkoholowy rynek tajlandzki nie jest oszałamiający, niemniej najczęściej pija się piwo Singha, Kloster i Chang lub whisky Saeng Thip. Popularna, szczególnie wśród mężczyzn, jest wódka z ryżu zwana mekhong, a także rum o egzotycznej nazwie Sang Som.

Prawdziwym wyzwaniem jest natomiast wypicie kawy, która jest gęstym, smolistym i mocnym płynem z dodatkiem cykorii, chociaż prawdziwy jej skład dla większości turystów pozostaje wielką tajemnicą.

Obyczaje

Dla obcokrajowców spotkanie z kulturą i tajlandzkimi obyczajami może okazać się ciekawym i niespodziewanym doświadczeniem. Tajlandia w swojej historii narodowej uniknęła długich okupacji i wojen w odróżnieniu od sąsiednich regionów, dlatego jej mieszkańcy uważają, że mieszkają w „kraju wolnych ludzi” i przyjaźnie, z uśmiechem na twarzy odnoszą się do turystów. Wśród Tajów można czuć się bezpiecznie i bezgranicznie oddać się zabawie i radości skrywającej się pod określeniem sanuk, chociaż należy pamiętać, że sam uśmiech w Tajlandii ma kilkanaście znaczeń i może wyrażać również smutek. Ważne jest także postępowanie mieszkańców Tajlandii, prowadzące do łagodzenia wszelkich konfliktów i nieporozumień, określane jako mai pen rai. Często w trudnych sytuacjach można zobaczyć uśmiechniętych Tajów próbujących pomóc zakłopotanemu turyście i starających się rozładować kłopotliwą sytuację. Warto z takiej pomocy skorzystać, gdyż bardzo często może ona okazać się bardzo przydatna.

Przywiązanie do tradycji i narodu można zaobserwować każdego ranka, gdy w większości miast na maszty wciągana jest flaga państwowa symbolizująca buddyzm, ziemię, lud i monarchię. Tradycyjna jest także religia obowiązująca w Tajlandii, mająca silny wpływ na stosunek do życia. Chociaż w kraju żyje kilka grup etnicznych posługujących się różnymi dialektami, to łączy je kultura, wartości społeczne i przede wszystkim buddyzm wytyczający drogę postępowania i będący podstawą codziennego życia. Dlatego turyści odwiedzający ten piękny kraj powinni szanować obyczaje z tym związane. Niektóre, nawet nieświadome zachowania, mogą być źle odbierane czy nawet piętnowane, dlatego przed zwiedzaniem świątyń należy zdjąć buty i zadbać o odpowiedni strój z długimi rękawami, spodniami i skromnymi sukienkami zakrywającymi ramiona u kobiet. Odpowiedni ubiór obowiązuje również w muzeach, ambasadach, instytucjach i oficjalnych restauracjach. Z szacunkiem należy podchodzić do posągów Buddy, w żadnym wypadku nie można ich dotykać, a fotografować należy dyskretnie, bez zwracania na siebie uwagi. Turystów może zdziwić powszechna obecność mnichów, którzy nawet w komunikacji publicznej mają swoje miejsca, niemniej obowiązuje ich surowa zasada czystości, dlatego pod żadnym pozorem nie można dotknąć nawet stroju mnicha, co w szczególności dotyczy kobiet.

Z racji tego, że głowa w buddyzmie i hinduizmie jest ośrodkiem mądrości również nie wolno dotykać czy klepać tej części ciała, by nie wywołać niepotrzebnego napięcia, chociaż w europejskiej kulturze jest to zupełnie normalny i przyjacielski gest. Z kolei za niestosowne uchodzi zakładanie nogi na nogę czy kopnięcie czegoś w gniewie, a tym bardziej skierowanie stóp w stronę Buddy. Wiąże się to z tym, że stopy są pod względem duchowym uważane za najniższą część ciała. Tajowie podają większość przedmiotów prawą ręką, gdyż lewą uważają za „nieczystą” przeznaczoną do używania w toalecie – wypadałoby, żeby turyści postępowali tak samo.

Na słyszane powitanie wai nie należy odpowiadać, a jedynie uśmiechnąć się przyjaźnie. Warto również nauczyć się kilku słów powitalnych odnoszących się do kobiety: sawadee ka i do mężczyzny sawadee krap. Najlepiej używać ogólnego powitania i pożegnania sawadee z lekkim skłonem i dłońmi w modlitewnym geście dotykającymi czubka nosa. Tajowie zwracają się do wszystkich po imieniu i w taki właśnie sposób najlepiej odwzajemniać kontakty z tymi otwartymi ludźmi, dodając na początku słówko khun oznaczające „szanowny/szanowna”.

Chociaż Tajowie tolerują krytykę społeczeństwa, nietaktem jest żartowanie z rodziny królewskiej, a tym bardziej obrażanie monarchii, co może nawet skutkować problemami z prawem. W miejscach publicznych lepiej nie podnosić głosu i głośno nie gestykulować, by nie wzbudzać niczyjej uwagi. Podobnie jest z całowaniem się i przytulaniem, niemniej czynności takie w dyskotekach i barach są dopuszczalne.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

W Tajlandii obowiązuje bardzo ważna etykieta zachowania się przy stole, a jej łamanie świadczy o ignorancji współbiesiadników. Nietaktem jest jedzenie kęsów widelcem trzymanym w prawej dłoni. Widelec służy wyłącznie do nakładania jedzenia na łyżkę, którą trzyma się w prawej ręce, natomiast noże podawane są tylko do dań europejskich. Kiedy posiłki podane są na dużym talerzu stosowniej jest nakładać sobie sukcesywnie mniejsze porcje niż na raz jedną dużą.

W całym kraju obowiązuje zakaz palenia papierosów w lokalach, na dworcach, i w różnego rodzaju instytucjach, a złamanie zakazu grozi wysokimi karami finansowymi.

Tradycyjnym elementem tajskiej kultury jest masaż, z którego korzysta wielu turystów. Taka forma poprawia nie tylko samopoczucie, ale jest także jedną z gałęzi tradycyjnej medycyny tego kraju, więc warto wydać „parę bahatów” na taką niebiańską przyjemność. W wielu miejscach można spotkać wirtuozów masażu dokonujących cudów na podróżnikach skarżących się na dolegliwości.

Ważnym elementem mocno zaznaczonym w tradycji tajlandzkiej jest boks i tradycyjne sztuki walki mające wymiar niemalże rytualny, a także ludowe przedstawienia teatralne li-khe i pełen wdzięku balet lakhon. Dużą popularnością, szczególnie wśród młodych chłopców, cieszy się natomiast takraw – dyscyplina podobna do piłki nożnej, siatkówki i gimnastyki polegająca na grze ratanową piłeczką.

Aktywny wypoczynek

Turyści wybierający się do Tajlandii w wolnym czasie z pewnością nie będą się nudzić. Poszczególne zakątki Zatoki Tajlandzkiej oferują turystom możliwość uprawiania wielu ciekawych dyscyplin sportowych.

W kurorcie Pattaya najlepsze warunki do uprawiania sportów żaglowych panują w południowej dzielnicy Jometien Beach. W niemalże każdym miejscu Zatoki Tajlandzkiej można uprawiać surfing, jazdę na nartach wodnych, pływanie skuterem wodnym czy parasailling. Miłośnicy podwyższonej adrenaliny powinni spróbować swoich sił w skokach na bungee czy ze spadochronem, natomiast waleczni turyści powinni zagrać w paintballa lub zmierzyć się z tajskim bokserem. W niewielkiej odległości od Pattayi malowniczo rozkładają się ekskluzywne pola golfowe i najciekawsze parki rozrywki.

Jak przystało na egzotyczną wyspę, większość kompleksów hotelowych Koh Samet dysponuje wieloma ośrodkami sportów wodnych. Wśród wczasowiczów największą popularnością cieszy się nurkowania z akwalungiem, snorkeling, żeglarstwo i windsurfing.  Bez problemu można wypożyczyć również kajaki i rowery wodne, a piaszczyste plaże doskonale nadają się do gry w siatkówkę plażową. Dla turystów pragnących podreperować swoje zdrowie niektóre ośrodki przygotowały centra SPA, masaże, siłownie i zabiegi lecznicze. Cała wyspa poprzecinana jest ścieżkami doskonale nadającymi się na długie spacery, a najodleglejsze jej zakątki można zwiedzić wynajętymi rowerami, skuterami i quadami.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Okoliczne wody wyspy Koh Chang idealnie nadają się do uprawiania windsurfingu, kajakarstwa i żeglarstwa. Przy wielu plażach działają szkoły i wypożyczalnie sprzętu wodnego, a lokalne biura organizują rejsy, na których można schodzić pod wodę zarówno w masce z rurką, jak i w pełnym akwalungu. Popularne są także dalekomorskie połowy egzotycznych ryb i sielankowe rejsy statkami wycieczkowymi.

Hotelowe kompleksy całej Zatoki Tajlandzkiej proponują turystom baseny ze słodką wodą, wydzielone brodziki dla dzieci, jacuzzi, centa fitness i SPA, a także możliwość gry w siatkówkę plażową tenisa ziemnego i stołowego. Wyjątkowo egzotycznie zapowiadają się organizowane za pośrednictwem agencji turystycznych wyprawy na słoniach oraz wycieczki w góry z przewodnikiem. Warto również rozglądnąć się za wypożyczalnią rowerów lub skuterów, by w ten sposób zwiedzić dżunglę, w której można znaleźć drogi szutrowe i tereny trekkingowe o rożnym stopniu trudności.

Do Zatoki Tajlandzkiej bardzo często wybierają się miłośnicy podwodnych eskapad i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż region słynie na świecie jako jedne z najlepszych miejsc do nurkowania. Piękno podwodnej natury można docenić między innymi nurkując w pobliżu zadziwiających raf koralowych w okolicach wysp Koh Samui i Koh Tao.

Wycieczki Fakultatywne

Wycieczki dla zachodniej części Zatoki Tajlandzkiej:

Phetchaburi – zaskakujące miasto z wieloma atrakcjami, którego nie można przegapić w trakcie podróży po południowym regionie Zatoki Tajlandzkiej. Phetchaburi na początku XX w. upodobali sobie władcy dynastii Czakri, pozostawiając po okresie swoich rządów liczne świątynie i ciekawe budowle. Osada powstała za panowania Khmerów w XI w., natomiast przełomowym i rozwojowym okresem był wiek XVII., w którym na szeroką skalę rozwinął się handel. W pierwszej kolejności oczy turystów zwracają się w kierunku pałacu Phra Nakhon Khiri, wzniesionego w 1859 r. na polecenie króla Mongkuta. Zespół niezwykłych budowli objętych parkiem historycznym wznosi się na szczycie wzgórza Maha Samana, z którego widok z pewnością może wzbogacić archiwum fotograficzne. Spacerować można wśród niezwykłych zabytków takich jak: świątynia Wat Phra Kaeo, rezydencja w stylu neoklasycznym czy obserwatorium, w którym król spędzał najwięcej czasu. Ciekawą kolekcję zgromadziło Muzeum Narodowe Phra Nakhon Khri, natomiast w ramach kilkugodzinnego spaceru najlepiej wybrać się w okolice pięciu najciekawszych w mieście świątyń, tworzących turystyczne skupisko na północno-wschodnich obrzeżach miasta. Ciekawscy turyści w zabytkowych wnętrzach mogą oglądnąć między innymi różne wizerunki Buddy, interesujące malowidła ścienne czy buddyjskie relikwie podarowane przez króla. Najciekawszą atrakcją okolicy jest zespół jaskiń Tham Khao Luang, wśród których najefektowniej prezentuje się jaskinia centralna z dziesiątkami posągów Buddy, oświetlanych blaskiem słońca wpadającego do zaciemnionych przestrzeni. Godna uwagi jest także grota Tham Khao Yoi łącząca piękno przyrody z wątkami religijnymi.

Naknon Si Thammarat – jedno z najstarszych miast Tajlandii z bogatą przeszłością, atrakcjami historycznymi i mocno zarysowaną kulturą regionu. Przed wiekami Naknon było stolicą imperium Tambralinga założonego przez kolonistów z Indii, a w wieku VII trafiło do królestwa Śriwidżaja sprawującego władzę nad Malezją i Indonezją. Kolejnymi władcami egzotycznej krainy byli Khmerowie panujący aż do 1292 r. i momentu powstania królestwa Sukhothai. W tym okresie miasto zyskało znaczenie gospodarcze i przekształciło się w prężnie funkcjonujący ośrodek handlowy. Czasy rozwoju wiążą się również z ekspansją buddyzmu i zakorzenieniem różnych odłamów tej religii, dzięki którym powstały wspaniałe świątynie cieszące obecnie turystyczne oczy. Jedną z nich jest Wat Mahathat ozdobiony imponującą iglicą z litego złota i wieloma posągami Buddy. Świątynia jest najważniejszym sanktuarium południa, o którym więcej informacji można znaleźć w Muzeum Vihran Kien i Muzeum Narodowym. Przy okazji pobytu w mieście warto zajść do Suchart Hause, by zobaczyć jak wyrabia się ze skóry tradycyjne lalki naturalnej wielkości używane przed laty jako rekwizyty słynnych „teatrów cieni”. Obecnie lalki biorą udział w mniejszych przedstawieniach organizowanych specjalnie dla turystów. Warto zastanowić się nad zakupem misternie wykonanych kukieł lub zajrzeć do innych sklepów sprzedających rozmaite wyroby rzemieślnicze rozsławiające Naknon. Najlepszym miejscem na zakupy jest bazar Bovoron, na którym oprócz ciekawych przedmiotów można wyczuć aromatyczny zapach parzonej kawy dolatujący z okolicznych kawiarenek.

Phatthalung – chociaż miasto ma do zaoferowania turystom głównie barwny targ zwany Porannym Bazarem, jego okolica zachęca do odwiedzin kilkoma ciekawymi obiektami. Jednym z nich jest Wat Kuka Sawan – świątynia mieszcząca się wewnątrz wapiennego klifu z kilkudziesięcioma mocno stylizowanymi figurami mnichów i Buddy. Warto także zajść do interesującej jaskini Tham Malai lub zdobyć okoliczne szczyty o niecodziennych nazwach: Górę Pękniętej Głowy i Górę Przebitej Piersi, by z wyższej perspektywy ocenić piękno pól ryżowych rozkładających się poniżej. Legenda głosi, że kształt i nazwa wzniesień związana jest z dwoma zazdrosnymi kobietami, które skamieniały po zaciętej bójce. 

Songkhla – do miasta zaglądają najczęściej Tajowie wypoczywający na południu, niemniej warto zajrzeć tam chociażby ze względu na kilkukilometrową plażę otoczoną drzewami kazuaryny i barwnymi tawernami serwującymi tropikalne drinki. Okoliczne wioski rybackie specjalizują się w połowach owoców morza, a urocze porty i chaotycznie porozrzucane łodzie rybackie mogą być tematem niejednej fotografii podróżniczej. W samym mieście swoją siedzibę posiada Muzeum Narodowe gromadzące prowincjonalne skarby południa, a także znajduje się tam Wat Machimawat z interesującymi malowidłami ściennymi.

Hat Yai – centrum rozrywkowe, handlowe i gospodarcze „dalekiego południa”. Koniecznie trzeba zaglądnąć do którejś z restauracji na tzw. „ulicy węży” – Thanion Ngu, by spróbować innej niż w pozostałej części kraju kuchni, odznaczającej się silnymi wpływami chińskimi. Potrawy przyrządzane z węży są co prawda wyzwaniem nawet dla turystów o mocnych żołądkach, ale warto przyjrzeć się procesowi powstawania egzotycznych potraw. Jak przystało na centrum rozrywki w Hat Yai znajduje się wiele dyskotek i klubów nocnych, do których zaglądają przeważnie mieszkańcy sąsiedniej Malezji. Turyści zwiedzający okolicę wybierają przeważnie zwiedzanie wodospadu Ton Nga Chang i „jaskini fontanny słonia” Tham Khao Rup Chang.

Pattani – mieszkańcami miasta są muzułmanie, dlatego w Pattani, w odróżnieniu od pozostałych tajlandzkich miast, znajduje się wiele meczetów. Na uwagę zasługuje między innymi najstarszy meczet Masajid Kru Se oraz jeden z najpiękniejszych meczetów w Tajlandii Matsayitr Klang z kopułą wykładaną zielonym kamieniem.

Park Narodowy Kaeng Krachan – doskonałym przerywnikiem w plażowaniu jest wyprawa do największego, tajlandzkiego parku przyrodniczego, oddalonego od Phetchaburi o 70 km w kierunku południowo-zachodnim. Dzikie i malownicze tereny, rozciągające się w stronę Gór Tenaserimskich, zdominowane są przez gęste dżungle, tajemnicze jaskinie, widokowe szczyty oraz zjawiskowe wodospady, do których prowadzą emocjonujące i pełne przygód szlaki turystyczne.

Morski Park Narodowy Mu Ko Ang Thong – nienaruszone środowisko naturalne tropikalnego raju rozciągającego się między stałym lądem a Koh Samui. Wśród kilkudziesięciu wysp na turystów czeka labirynt morskich korytarzy, zatok i kanałów, po których można odbywać wielogodzinne rejsy pełne pirackich przygód i możliwości kąpieli w najpiękniejszych zakątkach Zatoki Tajlandzkiej. Wszystkie wyspy pokryte są bujną roślinnością, a zaciszne zatoczki tworzą ustronne, niebiańskie plaże z kameralną atmosferą, niezmąconą przez masową turystykę. Bez problemu można wspiąć się na którąś z wapiennych perełek archipelagu, by okiem prawdziwego zdobywcy spoglądnąć na bogactwo lagun i zapierający dech w piersiach pejzaż. Przed wyprawą najlepiej zorientować się w miejscowych biurach turystycznych, jakie atrakcje czekają na poszczególnych wyspach i na których z nich wyznaczono piesze szlaki. Wycieczki po archipelagu można odbywać na własną rękę lub na zorganizowanych rejsach, niemniej ta pierwsza forma jest bardziej emocjonująca i pozwala na odkrycie unikalnych miejsc.

Park Narodowy Khao Luang – wycieczka do miejscowości Khiriwong, w której zaczynają się turystyczne szlaki gwarantuje obejrzenie wspaniałych wodospadów i najwyższych gór „dalekiego południa”. Pełne przygód trasy poprowadzono przez gęstą dżunglę wśród strumieni, czarujących drzewiastych paproci i kwitnących begonii. Nagrodą za wielogodzinną wędrówkę jest okolica zachwycającego wodospadu Krung Ching z główną atrakcją, jaką jest malowniczo położone jezioro z nieskazitelnie czystą wodą.

Park ptactwa wodnego Thalay Noi – gratka dla miłośników dzikiej natury i egzotycznych ptaków. Wśród mokradeł i lagun sąsiadujących z morzem turyści zaopatrzeni w dobre lornetki mogą podziwiać barwne ptactwo i przemierzać rozległe tereny pokryte trzcinami i pnączami nadającymi im tajemniczego uroku.

Park Narodowy Khao Sam Roi Yot – w przepięknym parku krajobrazowym zwanym „górą trzystu szczytów”, obejmującym wybrzeże i nadmorskie mokradła, rozciągają się odludne plaże doskonale nadające się na odpoczynek po zwiedzeniu trudno dostępnych jaskiń, wapiennych wzgórz i stromych klifów. Poprowadzono wśród nich wiele szlaków turystycznych zajmujących wielogodzinne wyprawy. W gęstwinie tropikalnej roślinności chowają się rozmaite gatunki małp i innych zwierząt, więc na wyprawę warto zabrać z sobą lornetkę i aparat fotograficzny. Najwspanialsza panorama parku roztacza się z najwyższego szczytu Khao Daeng, natomiast wiele ciekawych i malowniczych lagun można zwiedzić wynajętą łodzią. Warto zatrzymać się nieco dłużej na terenie parku, gdyż znajduje się tam centrum turystyczne z domkami typu bungalow i kempingami zlokalizowanymi w pobliżu przepięknej plaży Hat Laem Sala. Prawdziwym skarbem rezerwatu jest zadziwiający pawilon Tham Phraya Nakhon wybudowany w 1890 r. i odwiedzany kolejno przez wszystkich tajlandzkich królów.

Park Narodowy Khao Sok – tego miejsca nie można przegapić ze względu na zbiornik wodny Chieo Lan, z którego wyłania się ponad setka wapiennych skał tworzących zjawiskowy krajobraz prezentujący się najokazalej w porannej mgle. Na terenie całego parku znajduje się mnóstwo jaskiń, do których prowadzą wyznaczone szlaki spacerowe. W krystalicznie czystym jeziorku położonym w wąwozie Tang Nam można zażyć kąpieli, by w pełnym orzeźwieniu dotrzeć do niezwykłego wodospadu Ton Gloy. Dodatkowymi atrakcjami są wycieczki do tropikalnego buszu organizowane przez władze parku. W niecodzienną podróż można wybrać się słoniach i kucykach, natomiast dla turystów z zacięciem sportowym przygotowano emocjonujące i pełne przygód spływy tratwami po rwących potokach. Podróżnicy, którzy chcą zostać w parku na dłużej, mogą skorzystać z domków na drzewach, specjalnie przygotowanych pomieszczeń w jaskiniach lub z szałasów wzniesionych na tratwach.

Morski Park Narodowy Mu Koh Surin – grupa kilku wysp, których środowisko naturalne można podziwiać zarówno na powierzchni, jak i pod wodą, gdyż miejsce to uchodzi za jeden z najlepszych w Tajlandii terenów nurkowych. Na wyspach znajduje się także kilka doskonale przygotowanych szlaków pieszych prowadzących przez dżunglę. Podczas spacerów można podglądać egzotyczne zwierzęta, w tym małpy i lemury, a także olbrzymie drzewa sięgające kilkudziesięciu metrów wysokości. Przy płytkich brzegach wysp na miłośników nurkowania czekają barwne kolonie koralowców i zaskakujący świat podwodnej fauny. Do nurkowania z rurką i pełnym akwalungiem najlepiej nadają się wody zatoki Ao Mae Yai, okolice Koh Chi, „Żółwia Rafa” oraz podwodne zbiorowisko głazów i jaskiń Hin Kong. Na uwagę nurków zasługuje także „Skała Richelieu” oraz barwny ogród ukwiałów obok Koh Tornila.  Na wyspie Koh Surin Nua znajduje się wypożyczalnia akwalungu i łodzi, a także domki letniskowe, w których można zostać na noc.

Morski Park Narodowy Mu Koh Similan – kolejne miejsce Wybrzeża Andamańskiego wyglądające równie pięknie na błękitnej tafli morskiej, jak i pod wodą. Nazwa archipelagu pochodzi od liczby dziewięć, czyli „similan”, na którą właśnie składa się grupa rajskich wysp. Rezerwat szczególnie upodobali sobie amatorzy podwodnych eskapad, odwiedzający podwodny park tematyczny składający się z jaskiń, nawisów skalnych i tuneli. Całość urozmaica zachwycający świat koralowców przybierających fantastyczne kształty, a każde miejsce wyróżnia się czymś wyjątkowym. Pod powierzchnią wody skrywają się między innymi „Głowa Słonia” tworząca naturalny amfiteatr, „Łuk Śniadaniowy” z barwnymi ogrodami koralowymi czy „Punkt Bożego Narodzenia” z gigantycznymi łukami skalnymi. Z wyprawy na wyspy usatysfakcjonowani będą także miłośnicy kąpieli i snorkelingu, gdyż swoim pięknem kuszą pasma niezwykle białego piasku leżące u podnóży poszarpanych wzgórz, wapiennych klifów i bujnej roślinności.

Koh Tarutao – ostatnie miejsce na dalekim południu Tajlandii przyciągające turystów poszukujących dzikiej przyrody. Morski Park Narodowy Tarutao obejmuje w sumie grupę ponad 50 wysp z przepięknymi plażami, wapiennymi jaskiniami i wieloma gatunkami egzotycznych ptaków. Na niektórych wyspach można znaleźć zakwaterowanie, ale należy pamiętać, że ośrodki są czynne jedynie poza okresem monsunowym, czyli od listopada do kwietnia.

Zatoka Phangnga – nie ma takiego drugiego miejsca w Tajlandii, gdzie z ogromnej zatoki na tafli lazurowego akwenu wyrasta ponad setka skalistych wysepek i pionowych, wapiennych słupów. Na specjalnie organizowanych rejsach można podziwiać jeden z wielkich przyrodniczych cudów natury Azji Południowo-Wschodniej i godzinami kąpać się na niedostępnych, niebiańskich plażach. Zaskakujący krajobraz tworzą dodatkowo poszarpane klify morskie i jaskinie gwarantujące zwiedzającym niezapomniane wrażenia. Wapienne pomieszczenia zwane „hongi” kryją w swoich wnętrzach fantastyczne formacje skalne i rzadko spotykane twory powstałe na skutek ruchu ziemskich płyt kontynentalnych sprzed milionów lat. Bujna zieleń wysepek otoczona jest błękitnymi lagunami tworzącymi tropikalny ekosystem, który najlepiej można poznać wybierając się na wielogodzinną, a nawet kilkudniową wycieczkę kajakową. „Hongi” różnią się wielkością, a niektóre z nich są połączone skalnymi tunelami. Baśniowy pejzaż urozmaicają dodatkowo pływające, muzułmańskie wioski, do których można zawinąć podczas wyprawy, by spróbować egzotycznych owoców morza, a nawet przenocować. Wiele z wysp ma swoje odrębne historie, można między innymi zatrzymać się na „pisanej wyspie”, na której odkryto skalne malowidła, spojrzeć na tzw. „wyspę-pies” przypominającą swoim kształtem psa lub udać się na Wyspę Jamesa Bonda znaną z filmu „Człowiek ze złotym pistoletem”.

Przylądek Phra Nang – wapienny klif porośnięty bujną roślinnością, zawieszony nad piaszczystą plażą i krystalicznie czystą wodą, który odwiedzają nie tylko miłośnicy kąpieli, ale także amatorzy wspinaczki górskiej. Na cypel najlepiej dostać się od strony wody, by wprost z łodzi wskoczyć do szmaragdowej wody i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Na samym przylądku znajdują się wspaniałe plaże z drobnym, białym piaskiem oraz Tham Phra Nang Nok – jaskinia będąca legendarną siedzibą morskiej księżniczki, której syn został później jej kochankiem. Pobliski szczyt jest idealnym miejscem na podziwianie okolicznych wód i wielkiej laguny Sa Phra Nang. Po drugiej stronie przylądka znajduje się jeszcze wspanialsza Tham Phra Nang Nai, czyli tzw. „wewnętrzna jaskinia księżniczki” uznawana za najpiękniejszą pieczarę południowej Tajlandii z niespotykanymi formami skalnymi. W okolicznych kurortach działają szkoły wspinaczkowe, w których można szlifować formę tej wymagającej dyscypliny sportowej, natomiast turyści preferujący zwiedzanie podwodnego świata mogą zanurzyć się w pobliskich zatokach, by poznać podwodne jaskinie i wraki łodzi.

Jaskinie Trang – niedaleko miejscowości Trang znajdują się jaskinie wydrążone w wapiennych klifach z imponującymi świątyniami stworzonymi przez Tajów. Jedną z nich jest sześciopoziomowa jaskinia Tham Khao Pina skrywająca rozmaite posągi Buddy oraz Wat Tham Phra Phut, w którym archeolodzy odkryli wiele przedmiotów codziennego użytku i posągi Buddy pochodzące z okresu Ajutthai.

Tunel Piya Mit – w dżungli dalekiego południa na granicy z Malezją znajduje się niezwykły tunel wykuty w zboczu wzgórza, w którym w latach 1940-1990 swoją kryjówkę mieli malezyjscy komuniści. Obecnie udostępniono zwiedzającym około 100 pomieszczeń, w których ukrywali się partyzanci.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Wycieczki dla środkowo-wschodniej części Zatoki Tajlandzkiej:

Nakhon Pathom – miasto położone niedaleko Bangkoku przyciąga turystów najwyższą na świecie budowlą buddyjską, jaką jest Czedi Phra Pathom. Miejscowość jest również ciekawa pod względem historycznym, gdyż została założona kilka wieków przed naszą erą i pełniła rolę ważnego portu rzecznego królestwa Suwannaphum. Według legend właśnie z tego miasta, za rządów mitycznego króla Asoki Wielkiego, wysłano dwóch mnichów do szczerzenia buddyzmu i w ten sposób rozpoczął się rozwój tej religii. W VI w. n.e. Nakhon Pathom zamieszkiwał lud Monów i z tego czasu zachowały się napisy wyryte na wielu kamieniach. Niezwykła kopuła Czedi Phra Pathom do dziś góruje nad miastem zachwycając turystów złoto-pomarańczowym pokryciem i olbrzymimi rozmiarami. Wokół świątyni można podziwiać wiele ciekawych budynków oraz kolekcję brązowych posągów Buddy. Do świętego miejsca pielgrzymują wierni, o których obecności świadczą bijące dzwony otaczające „czedi”. Na okolicznych bazarach można rozglądnąć się za ciekawymi pamiątkami, skosztować mrożonej kawy lub spojrzeć w przyszłość za sprawą miejscowych wróżbitów. Przy okazji warto obejrzeć Sanam Chan – pałac zajmowany przez państwowe urzędy z charakterystyczną zabudową tajsko-europejską oraz przytulnym parkiem dającym schronienie przed promieniami słonecznymi. Turyści zmierzający z Bangkoku do Nakhon Pathom często zahaczają o pływający targ Damnoen Saduak oraz Ogród Różany położony nad rzeką Nakorn Chaisri. Magiczne miejsce sąsiaduje z dużym jeziorem, przy którym można zatrzymać się na dłużej w atrakcyjnym ośrodku wypoczynkowym z ekskluzywnym polem golfowym. Lokalną atrakcją jest tzw. pokaz kulturalny oczarowujący turystów tańcami, muzyką i sztukami walki. Uwagę podróżników przyciąga także Muzeum Ludzkich Wizerunków oraz widowiskowa tresura słoni w Samphran. Turyści interesujący się buddyzmem powinni udać się do parku tematycznego przedstawiającego sceny z życia Buddy – Phra Phutta Monthon.

Kanchanaburi – cała prowincja jest silnym magnesem przyciągającym turystów, którzy chcą przyjrzeć się tajskim obyczajom, poznać zadziwiającą architekturę oraz historyczną przeszłość kraju. Pierwsze ślady plemienne tego rejonu pochodzą z neolitu – można się z nimi zapoznać w położonym 30 km od miasta Muzeum Ban Kao. W przeszłości w tym miejscu biegł główny szlak handlowy do Indii, którego z czasem zaczęły bronić twierdze. Przykładowo po okresie panowania Khmerów w XII w. pozostał ciekawy fort w Muang Sing. Miasto niechlubnie zapisało się w historii II wojny światowej, kiedy to wzięci do niewoli żołnierze alianccy budowali w nieludzkich warunkach słynny „Most na rzece Kwai”. O poległych tysiącach jeńców i przymusowych robotników warto dowiedzieć się czegoś więcej w Muzeum Wojennym JEATH oddającym warunki oryginalnego obozu jenieckiego, a chwilę zadumy można przeżyć na zadbanym Cmentarzu Wojennym Kanchanaburi. Dla podtrzymania historycznego klimatu koniecznie trzeba obejrzeć sam most na rzece Kwai, który jest co prawda niezbyt imponującą, współczesną konstrukcją, ale przywołuje na myśl trudne wydarzenia z przeszłości. W okolicy mostu znajdują się liczne restauracje, w których z filiżanką kawy w ręku można podziwiać malownicze zakola rzeki. Po drodze do miasta warto również zwiedzić dwie ciekawe świątynie buddyjskie Wat Tham Sua i Wat Tham Kao Noi nawiązujące do klasycznego tajskiego stylu.

Ajutthaja – narodowy skarb Tajlandii wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Baśniowe miasto założone w 1350 r. przez kilka stuleci było stolicą królestwa i należało do grupy największych miast w Azji. Nazwę odnoszącą się do mitycznego królestwa nadał miastu Rama Thibodi przystępując jednocześnie do budowy olśniewających pałaców i bogatych świątyń. Władcy Ajutthaja prowadzili liczne wojny między innymi z Birmą, Laosem i Kambodżą, na skutek których miasto zostało poważnie zniszczone, a o dawnej świetności przypominają ruiny pałaców z czerwonej cegły, miejsca kultu i pozostałości świątyń. Zabytków jest tak wiele, iż ciężko je obejrzeć w ciągu jednego dnia, niemniej jednak warto zagłębić się w morze ruin starego miasta rozkładającego się na wyspie otoczonej wodami trzech rzek. Najwięcej spacerujących turystów można spotkać przy pałacu Chan Kasem kryjącym najstarsze muzeum Ajutthai. Pamiątkowe fotografie warto zrobić przy świątyni Wat Ratchaburana wybudowanej w 1424 r. przez króla Borommaracha I z kryptą kryjącą przed wiekami potężne skarby. Interesująca jest także „Świątynia Wielkich Relikwii” Wat Mahathat zdradzającą wpływy khmerskich budowniczych. Chao Sam Phraya to nazwa Muzeum Narodowego prezentującego wszystkie ważniejsze kierunki tajskiej sztuki, zawierające między innymi złote przedmioty znalezione w Ratchaburana i przeróżne posągi Buddy. Istotnym punktem na mapie turystycznej miasta jest serce najważniejszego zespołu świątynnego, czyli Wat Phra Si Sanphet. Chociaż świątynia sprawia wrażenie zupełnej ruiny, stanowi jeden z najważniejszych zabytków miasta. Ajutthaja można zwiedzić na kilka sposobów, niemniej turyści bardzo często wypożyczają rowery i w aktywnej formie próbują zobaczyć jak najwięcej zabytków.

Bang Pa-in – niedaleko Bangkoku znajduje się niezwykły pałac, który od lat pełnił funkcje letniej rezydencji królów. Na pałacowy zespół budynków składa się wiele budowli odzwierciedlających mieszaninę stylów: francuskiego, wiktoriańskiego, chińskiego i klasycznego tajskiego. Turyści zachwycają się królewskimi ogrodami, po których można odbywać wielogodzinne spacery. Interesująco przedstawiają się obiekty takie jak: budynek Phra Thinang Aisawan Thippa-at znajdujący się na środku jeziora odbijającego promienie słoneczne; Phra Thinang Wehat Chamrun – rezydencja zwana pekińskim pałacem z wieloma muzealnymi eksponatami wewnątrz; Phra Thinang Warophat Phiman – dwukondygnacyjna rezydencja w stylu europejskim z przepiękną salą tronową; Ho Withun Thaksana – zadziwiająca wieża Królewskiego Obserwatorium oraz Pomnik Królowej wykonany z białego marmuru. Ciekawostką jest jedyna w Tajlandii świątynia Wat Nivet Thamaprawat zbudowana w stylu europejskim, do której można dostać się kolejką linową.

Chanthaburi – okolica ciekawego miasta słynie z kamieni szlachetnych, wyrobów rzemieślniczych, zabytków, ciekawych plaż oraz spokojnej atmosfery sprzyjającej zwiedzaniu. Miasto położone jest wśród malowniczych wzgórz nad krętą rzeką, której okolica idealnie nadaje się do relaksujących spacerów. Chociaż w Chanthaburi nie ma zbyt wielu zabytków, niemniej można zwiedzić miejscowy kościół Niepokalanego Poczęcia wybudowany we francuskim stylu przez wietnamskich imigrantów i stare domy z drewnianymi zdobieniami. Największą atrakcją miasta są nowoczesne sklepy, kramy i warsztaty, w których u chińskich handlarzy można zaopatrzyć się w kamienie szlachetne i biżuterię.

Trat – w okolicy Koh Chang nie ma zbyt wielu ciekawych miast, niemniej warto zajechać do niewielkiej miejscowości Trat, by zapoznać się z tajlandzką prowincją. Miasteczko odegrało ważną rolę w historii Tajlandii po 1767 r., kiedy przyszła ofensywa na birmańskich najeźdźców okupujących Ajutthaję. Miejscowość trafiła również pod francuskie panowanie w XIX stuleciu powracając ostatecznie do Tajlandii po początku wieku XX. Francuzi próbowali odbić miasto w 1941 r., co doprowadziło do bitwy morskiej nieopodal wyspy Koh Chang. Dlatego mieszkańcy miasta hucznie obchodzą dzień niepodległości, kiedy prowincja została wyzwolona spod władzy francuskich kolonizatorów. W Trat nie ma zbyt wielu atrakcji, niemniej warto zajść na najlepszy w okolicy rynek rybny lub poszukać regionalnych pamiątek na miejscowym targu. Najważniejszym zabytkiem godnym uwagi jest świątynia Wat Bupharam wybudowana w 1652 r. za panowania króla Thonga.

Wat Phra Phutthabat – turyści, którzy chcą zobaczyć jak w Tajlandii wyglądają obrzędy religijne powinni wybrać się do jednego z najbardziej czczonych „watów”, który znajduje się między miejscowościami Saraburi i Lop Buri. Świątynia często odwiedzana przez turystów i pielgrzymów powstała w XV w., a powodem jej wybudowania był legendarny odcisk stopy pozostawiony przez Buddę za czasów jego ziemskiego życia. Według legendy w olbrzymim odcisku nagromadziła się woda, która uleczyła kąpiącego się w niej myśliwego, a cudowna moc miejsca zaczęła przyciągać wiernych. Wejścia do świątyni strzegą mityczne wieże, natomiast jej najcenniejszym skarbem jest złocony odcisk świętej stopy. Dodatkową atrakcją świątyni są specjalne maszyny wróżące przyszłość oraz muzeum relikwii, w którym można podziwiać przedmioty poświęcone Buddzie. Najbardziej znane pielgrzymki przyciągające tłumy wiernych i turystów odbywają się co roku w lutym oraz w końcu marca.

Muang Boran – tzw. Stare Miasto poświęcone architekturze i historii Tajlandii, reklamowane jako największe na świecie muzeum pod gołym niebem. W specjalnie przygotowanym parku turyści mogą zobaczyć kopie najważniejszych budowli z całego kraju. Niezwykłą scenerię wzbogacają dodatkowo małe wodospady, potoki i skalne ogródki pełne bujnej zieleni.

Park Narodowy Khao Yai – doskonałe miejsce na ucieczkę z hałaśliwego Bangkoku, będące jednocześnie najstarszym parkiem narodowym w Tajlandii. Dla turystów przygotowano wiele krajobrazowych miejsc biwakowych oraz zakwaterowanie w okolicznych hotelach. Obszar parku zdominowały wiecznie zielone lasy szerokolistne, tereny trawiaste oraz najwyższe wzniesienia Khao Kieo i Khao Laem, z których można podziwiać niezapomniane widoki na bezmiar egzotycznej roślinności. Bogactwo rzadkich gatunków palm, paproci i pnączy można podziwiać na specjalnie wytyczonych szlakach turystycznych. Miejscowe biura organizują nocne wyprawy safari, na których nigdy nie brakuje emocji. Z niewielkiej odległości można podglądać dzikie zwierzęta żyjące na wolności.

Nocne safari w Parku Narodowym Khao Yai – wiele biur turystycznych organizuje ciekawą formę spędzania wolnego czasu, jaką jest nocne safari rozpoczynające się tajską kolacją. Wycieczka obejmuje przejazd specjalnym pojazdem przez dzikie tereny Tajlandii i podziwianie egzotycznych zwierząt takich jak żyrafy, lamy, tapiry czy słonie. Niezwykła wyprawa kończy się pokazem tresury.

Park Narodowy Ajrawata – niezwykle egzotyczne i magiczne miejsce, którego wodospady należą do jednych z najbardziej znanych w Tajlandii. Nazwa parku pochodzi od formacji skalnych przypominających słonia, znajdujących się przy jednym z wodospadów. Przy wodospadach znajdują się niewielkie jeziorka z krystalicznie czystą wodą, w których po emocjonującej wyprawie można zażywać orzeźwiających kąpieli. Okoliczną atrakcją przyciągającą w weekendy mieszkańców Bangkoku jest sztuczny zbiornik wodny Si Nakharin doskonale nadający się do aktywnego spędzania wolnego czasu. Na jego terenie funkcjonuje wiele wypożyczalni sprzętów wodnych oraz wzniesione na pływających tratwach przyjemne hotele, w których można spędzić niezapomniane, wakacyjne chwile.

Wycieczka po wyspie Koh Chang – chociaż wnętrze wyspy jest trudno dostępne, można pokusić się o zwiedzanie dżungli i dzikich zakątków w towarzystwie przewodnika. Pełne przygód wyprawy doprowadzą turystów w okolice przepięknych wodospadów Tham Mayom, Don Keo czy Khlong Phlu, które oprócz tego, że położone są w dzikich i odludnych miejscach stanowią doskonałe miejsce na zażycie relaksującej kąpieli i opalanie się na przepięknych kaskadach. Niewielkie sadzawki i oczka kąpielowe są nie lada gratką dla miłośników nurkowania i skoków do wody z wysokości.

Koh Si – z niewielkiej osady rybackiej Si Racha, która słynie z wyrobu ostrej przyprawy do ryb „nam phrik si racha” można wybrać się w pełen przygód rejs na okoliczną Ko Si. Przepiękna i malowniczo położona wyspa przez wiele lat pełniła rolę rezydencji królewskiej, w której skład wchodził dwukondygnacyjny letni pałac Wattana tworzący zespół kilkunastu budynków. Chociaż po letnisku pozostały tylko ruiny, spacer po nich ma swój urok i obfituje w niezapomniane widoki. Przy okazji pobytu na wyspie warto odszukać chińską świątynię San Chao Por Khao Yai z okolicznymi sanktuariami skrytymi w jaskiniach. Po zwiedzeniu wyspy można bez namysłu oddać się plażowaniu na piaszczystej plaży Hat Tha Wang.

Koh Lan – turyści wypoczywający w Pattayi bardzo często wyprawiają się na wysepkę położoną najbliżej kurortu, na której delikatny piasek jest znacznie czystszy niż na miejscowej plaży, a widoki przyprawiają o „turystyczny zawrót głowy”. Okolica doskonale nadaje się do uprawiania sportów wodnych, a podwodny świat koralowców oraz bajkowej flory i fauny jest idealnym miejscem do uprawiania snorkelingu. Lokalne biura turystyczne organizują dalekomorskie połowy ryb i wyprawy nurkowe oraz rejsy łodziami z przeszklonym dnem. Na wyspie wyznaczono również szlak spacerowy doskonale nadający się do spędzenia przyjemnego popołudnia w ocienionej części wyspy. Przy plażach działają liczne wypożyczalnie sprzętów wodnych oraz kilka restauracji i sklepów z pamiątkami.

Błękitne rejsy z Koh Samet – lokalne biura podróży i ośrodki wypoczynkowe organizują emocjonujące rejsy na pobliskie wyspy Koh Kudi, Koh Mim i Koh Thalu, podczas których można wędkować, nurkować i godzinami pływać w błękitnych wodach Zatoki Tajlandzkiej.

Farma krokodyli – niezwykła farma w okolicy Muang Boran powstała w celu ochrony ginących gatunków krokodyli. Turyści mogą przyjrzeć się rzadko spotykanym gadom, zgłębić tajniki ich tresury oraz oglądnąć widowiskowe krokodyle zapasy. Przy farmie działa dodatkowo niewielkie zoo oraz wesołe miasteczko z rozmaitymi kolejkami.

Park Wodny Syjam – jedna z większych atrakcji okolic Bangkoku i raj dla miłośników basenów ze sztucznymi falami, rozmaitych zjeżdżalni i rozrywek związanych z doskonałą zabawą.

Bangkok - podczas zwiedzania Bangkoku można od razu zauważyć, że nie ma tam ścisłego centrum, dlatego jego poznanie może okazać się niemałym wyzwaniem. Niezwykle ekscytujące miasto najlepiej zacząć zwiedzać od miejsca, w którym przeważnie gromadzi się najwięcej turystów, czyli wyspy Rattanakosin będącej jednocześnie zabytkowym i kulturalnym sercem stolicy oraz królewską enklawą. Znajduje się tam wiele niebywałych zabytków, z których najtłumniej, co świadczy o ich atrakcyjności turystycznej, oblegany jest Wielki Pałac należący do największych cudów Azji, a także słynne zespoły świątynne Wat Mahathat, Wat Suthat i Wat Phra Kaeo z prawdziwym skarbem, jakim jest szmaragdowy posąg Buddy. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest królewski klasztor Wat Po, w którego misternych murach można natknąć się na spacerujących mnichów, astrologów, masażystów i odpoczywającą młodzież szkolną. Do największych atrakcji klasztoru należy zadziwiający pomnik leżącego Buddy oraz Wzgórze Powykręcanych Pustelników usiane figurami o zaskakujących pozach. Nieopodal tego miejsca, w szkole masażu, można liczyć na najbardziej profesjonalny masaż tajski, jaki tylko jest się w stanie wymarzyć. Wielu turystów z przyjemnością zagląda do Dzielnicy Chińskiej ograniczonej przez rzekę Chao Phraya i ulicę Charoen Krung. Powstała w XVIII w. „Chinatown” jest jedną z najstarszych w mieście, a jej największą atrakcją są setki sklepików z wyszukanymi produktami. Podczas spaceru wśród chaotycznie porozstawianych straganów warto zahaczyć o pawilon wegetariański Boonsamakan, czyli niewielką świątynię ze wspaniałymi, chińskimi rzeźbami, zadziwiający zaułek Sampeng Lane z ciekawymi sklepikami czy Stary Rynek Talaad Kao z barwnym targowiskiem. Nieco inny charakter turystyczny ma wschodni Bangkok z miejskim krajobrazem zdominowanym przez hotele, budynki biurowe i domy mieszkalne. Dzielnicę najlepiej jest podziwiać z kolejki naziemnej Skytrain, a jej charakterystycznym miejscem jest targ Chatuchak pełen fascynujących towarów, usług i rozrywek. Między ulicami Silom i Ploen Chit rozciąga się ogromne centrum miasta, po którym spacer obfituje w odwiedziny w najlepszych tajskich sklepach i restauracjach. Od miejskiego zgiełku najlepiej uciec do Parku Lumphini rozciągającego się wzdłuż sztucznego jeziora, po którym można pływać łodziami i odpoczywać na brzegach kontrastujących z bujną zielenią, by z nowymi siłami zabrać się za zwiedzanie dzielnicy Dusit. Zachowały się tam stare, niewysokie budynki przy wysadzanych drzewami ulicach prowadzących do najważniejszych instytucji rządowych, królewskich pałaców oraz parków publicznych. Dzielnica jako jedyna w Bangkoku obrazuje charakter przestrzenny miasta, a jej największymi atrakcjami są Park Dusit z Muzeum Zegarów, Muzeum Królewskich Powozów, ZOO oraz pałac Vimanmek – bajkowa rezydencja królewska licząca blisko sto pokoi, zwana również „pałacem w chmurach”. Wart zobaczenia jest także Dwór Królewski z interesującą architekturą stylu europejskiego i tajskiego, a także zespół pałacowy Wang Suan Pakkard zachwycający swoją magią. Specyficzną atmosferę tworzą turyści i podróżnicy z całego świata przemierzający ulicę Khao San w poszukiwaniu wyszukanych pamiątek, natomiast ciekawscy spacerowicze zaglądają do owianego legendami Domu Jima Thompsona, w którym amerykański architekt i poszukiwacz przygód urządził interesujące muzeum. Wśród dodatkowych atrakcji, z których najbardziej zadowolone będą dzieci, można wymienić chociażby Siam Ocean World – największe w Tajlandii oceanarium czy znajdujące się na obrzeżach miasta Safari World z setkami gatunków dzikich zwierząt. Spragnieni kąpieli turyści mogą wybrać się do Siam Park z atrakcjami w postaci sztucznej plaży, zjeżdżalni wodnych, basenów i kolejek górskich, natomiast na miłośników wspaniałych widoków czeka Bayoke Sky Tower z ekskluzywnymi restauracjami i tarasami widokowymi. W czasie, gdy najmłodsi będą zafascynowani zadziwiającym lunaparkiem Dream World, turyści o mocnych nerwach mogą zajrzeć na budzącą emocje Farmę Węży. Wielu turystów wybiera inną formę zwiedzania miasta, jaką jest poruszanie się łodziami po niezliczonych kanałach i rzece. Wspaniała wycieczka nie tylko obfituje w niezapomniane przygody, ale także zahacza o najważniejsze zabytki miasta. Bangkok nigdy nie zasypia, więc po emocjonującym zwiedzaniu miasta najlepiej wybrać się na drinka do przytulnych knajpek przy Thanon Phra Athit czy Thanon Sukhumvit lub zawitać w największym centrum rozrywki w rejon Patpong Road.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać nad Zatokę Tajlandzką?
Najdogodniejszym okresem, z którego korzysta najwięcej turystów jest pora chłodna (tylko z nazwy) z miesiącami od listopada do lutego, kiedy temperatury oscylują między 28-32°C, są do wytrzymania i najlepiej nadają się do zwiedzania kraju. Klimat Tajlandii, która jest krajem tropikalnym z trzema klimatycznymi porami roku – gorącą, deszczową i chłodną, zmienia się bardzo często ze względu na położenie kraju w strefie przejściowej obszaru indo-malajskiego. Od czerwca do października trwa nieprzychylna ruchowi turystycznemu deszczowa pora powodowana monsunami z upałami sięgającymi 38°C, które znieść można tylko w pomieszczeniach klimatyzowanych. Wybierając się do Tajlandii, ze względu na tropikalny klimat, trzeba być przygotowanym zarówno na palący upał, jak i ulewne deszcze.

Pomimo iż doskonałe warunki panują na wyspach Zatoki Tajlandzkiej przez cały rok, najwięcej turystów wybiera się w te regiony poza sezonem monsunowym, który trwa od czerwca do września.

Tajlandia słynie z wielu świąt obchodzonych bardzo hucznie, dlatego w stolicy kraju i miejscowościach turystycznych warto pojawić się w trakcie ich trwania. Ciekawym przeżyciem może być Chiński Nowy Rok obchodzony w lutym, marcowe „puszczanie latawców”, lipcowe święto buddyjskie Asalaha Puja, wrześniowy Festiwal Księżyca czy październikowy Chiński Festiwal Wegetariański. Wielu turystów przyjeżdża nad Zatokę Tajlandzką, by spędzić tam najpiękniejszego Sylwestra w życiu.

Jaka waluta obowiązuje w Tajlandii i jakie są orientacyjne ceny?
Walutą Tajlandii jest baht tajski (THB), 1 baht =100 satangów. Dla turystów z zachodu ceny w Tajlandii nie są wygórowane, a koszty wyżywienia i zakwaterowania, w porównaniu do biletów lotniczych, są tanie.

Gdzie i jakie pamiątki kupić nad Zatoką Tajlandzką?
Wybór pamiątek w Tajlandii jest bardzo duży, a jakość wyrobów i przystępne ceny zachęcają do robienia zakupów. Można je kupić na straganach mniejszych miast, w sklepach rzemieślniczych specjalizujących się w pamiątkach i wielkich centrach handlowych nastawionych na ruch turystyczny. Najbardziej pożądane są wyroby rzemiosła artystycznego i dzieła sztuki. W niemalże każdym zakątku tego egzotycznego kraju można kupić biżuterię wysadzaną drogimi kamieniami, srebrne misy, przezroczystą, seledynową porcelanę, misternie wykonane figurki Buddy czy tajską odzież z delikatnego jedwabiu i doskonałej bawełny. W sprzedaży dostępny jest szeroki wybór wzorów zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Turyści poszukują także trójkątnych poduszek, wyrobów artystycznych górskich plemion, rattanowych plecionek oraz rękodzielniczych wyrobów z cyny.  Egzotyczną pamiątką może być elegancka portmonetka wykonana z wytrzymałej trawy „yan lipao”, wyroby z laki czy unikalne dzieła sztuki, jakimi są maski „khon”. Z jedwabiu i papieru „sa” wytwarza się także poszukiwane przez turystów parasolki i wachlarze. W większości sklepów z pamiątkami i warsztatach rzemieślniczych warto pokusić się o targowanie, gdyż Tajlandczycy z dobrego serca obniżają ceny, a przy okazji można nieco poznać tajską kulturę.

Doskonałym miejscem do poszukiwania egzotycznych pamiątek z ekskluzywnymi salonami i sklepami z tajskimi „souvenires” w Pattai jest Festival Centre w North Pattaya, a także inne galerie takie jak The Royal Garden Shopping Plaza i NL Gallery. Po kamienie szlachetne i biżuterię najlepiej wybrać się do Chanthaburi.

Jaki czas obowiązuje w Tajlandii?
W lecie do czasu polskiego dodajemy 5, a zimą 6 godzin.

Jak poruszać się po regionie Zatoki Tajlandzkiej?
Poruszanie po Tajlandii, szczególnie wzdłuż wybrzeża Zatoki Tajlandzkiej jest przyjemne i bezproblemowe. Wygodnym sposobem przemieszczania się jest kolej, która uchodzi za tani sposób podróżowania. Wycieczka pociągiem może być wspaniałym wprowadzeniem w poznawaniu krajobrazów Tajlandii. Do mniejszych miast można dojechać autobusem, chociaż dłuższe odległości lepiej pokonuje się pociągiem lub samolotem. Warto korzystać z prywatnych przewoźników, którzy zapewniają szybsze połączenia między miejscowościami turystycznymi.

Najlepszym sposobem na zwiedzenie okolic jest wypożyczenie samochodu, chociaż wiąże się to z pewnym ryzykiem. W centrach turystycznych działają międzynarodowe wypożyczalnie, niemniej warto poszukać atrakcyjnych cen i dużych rabatów w mniejszych kurortach. Należy jednak pamiętać, że najlepiej podpisywać, po wcześniejszym dokładnym zapoznaniu się, wyłącznie umowy angielskojęzyczne, gdyż turyści podpisujący dokumenty w języku lokalnym często padają ofiarami oszustw ze strony wypożyczalni. Przy wypożyczeniu samochodu wymagany jest depozyt w postaci paszportu, dlatego w razie jakichś nieprzewidzianych zdarzeń może być problem z jego odzyskaniem.

Należy pamiętać, że w Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny, wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy i odpowiednie ubezpieczenia, natomiast polskie prawo jazdy nie jest dokumentem uznawanym przez władze Tajlandii.  Drogi są w dobrym stanie, przynajmniej te łączące duże miasta i najważniejsze miejscowości turystyczne wybrzeża (przeważnie są to autostrady). Przejazd większością dróg jest darmowy, niemniej na niektórych odcinkach pobierane są niewysokie opłaty. Praktykowane jest oznakowanie informacyjne zarówno w języku tajskim, jak i angielskim.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Z racji tego iż wyspy Zatoki Tajlandzkiej są niewielkie i nie mają rozwiniętej komunikacji, najlepszym sposobem przemieszczania się po niej jest wypożyczenie roweru, skutera lub quada. Funkcje taksówek pełnią wszechobecne zielone pick-up’y, natomiast kontakt ze stałym lądem zapewniają połączenia promowe. W lokalnych portach można wynająć łodzie motorowe i jachty, by w ten sposób zwiedzać Zatokę Tajlandzką z bezludnymi wyspami i niezapomnianymi zachodami słońca.

Jakie plaże są nad Zatoką Tajlandzką?
Kurort Pattaya dysponuje kilkunastokilometrową plażą zagospodarowaną leżakami, parasolami i wypożyczalniami sprzętów wodnych. Do pływania najlepiej nadaje się odcinek Hat Sai Kaew. Najdalej położona na południu plaża Jomtien najlepiej nadaje się do uprawiania sportów wodnych. Przy okazji zwiedzania wyspy Koh Si można skorzystać z uroków piaszczystej plaży Hat Tha Wang znajdującej się w sąsiedztwie pałacu. Plaża Ta Waen z czystym piaskiem obmywanym przez lazurową wodę znajduje się na wyspie Ko Lan, chociaż jest bardziej zatłoczona niż położone po drugiej stronie wyspy piaszczyste i kameralne plaże Laemtien, Samae i Nual. Wyspa Koh Samet oprócz spokoju i sielskiej atmosfery oferuje plaże z diamentowym piaskiem: Hat Sai Kaeo, Phai, Tub Tim i Pudsa oraz położone na wschodnim wybrzeżu plaże Wong Deuan, Wai i Kui.

Szerokimi i piaszczystymi plażami dysponuje kurort Cha-am, z kolei w okolicy Hua Hin najciekawszymi plażami są: piaszczyste Hat Takiap, Hat Suan Son i Hat Tao, do których najlepiej dopłynąć wynajętymi łodziami oraz przyzwoita, piaszczysta plaża miejska rozciągająca się na długości kilku kilometrów. Najładniejszą okoliczną plażą w kurorcie Chumphon jest położona kilka kilometrów za miastem malownicza, otoczona górami, piaszczysta Thung Wua Laen. Na Koh Samui znajduje się lotnisko, niedaleko którego spragnieni wakacyjnego słońca turyści wygrzewają się na przepięknej, szerokiej i piaszczystej plaży Chaweng. Najpopularniejszą plażą na wyspie Koh Phangan jest piaszczysta Hat Rin, chociaż nie ustępuje jej równie piękna Hat Rin Nok.

Wyspa Koh Samet jest prawdziwym rajem dla turystów poszukujących pięknych plaż i krystalicznie czystej wody. Całe wschodnie wybrzeże wyspy z poszarpaną linią brzegową tworzącą niebiańskie zatoki kąpielowe idealnie nadaje się do wygrzewania w promieniach słonecznych. Najbardziej znana jest tzw. „plaża diamentowego piasku” Hat Sai Kaeo położona na północno-wschodnim końcu wyspy w pobliżu portu Na Dan. Co kilkaset metrów znajdują się przyjemne plaże, na których można znaleźć spokój i wytchnienie, wiele z nich doskonale nadaje się do wypoczynku rodzinnego z racji delikatnego piasku i płaskiego nabrzeża delikatnie opadającego ku wodzie. Idealny wypoczynek gwarantuje „Rajska Plaża” Phai, natomiast plaże Tub Tim i Pudsa sprawiają wrażenie odludnych. Najwięcej atrakcji związanych z wakacyjnym wypoczynkiem gwarantuje plaża Ao Wong Duan, z kolei przez las można dojść do odludnej i najdalej wysuniętej na południe plaży Ao Kiu. Na zachodnim wybrzeżu znajdują się mniej uczęszczane plaże Wong Deuan, Wai, Kui i zwana „Rajską Zatoką” plaża Ao Pharo. Do kąpieli zachęca również cicha, piękna, wyróżniająca się drewnianym pomostem plaża „Światła Świec”. Prawie wszystkie plaże są usypane z drobnego piasku i doskonale nadają się do uprawiania sportów wodnych.

Większość kompleksów hotelowych rozmieszczona jest po zachodniej stronie Koh Chang przy samym jej wybrzeżu, dlatego nie ma problemu z dostępem do przepięknych, piaszczystych plaż połyskujących na złoto w promieniach wakacyjnego słońca. Najdłuższą i najpopularniejszą plażą na wyspie jest Hat Sai Khao, zwana przez wyspiarzy „plażą białego piasku”. Rozciąga się na długości kilku kilometrów w sąsiedztwie ośrodków wypoczynkowych, bungalowów i restauracji serwujących tajlandzką kuchnię. Nieco dalej za malowniczymi wzgórzami rozpościera się odludna, piaszczysta plaża Hat Khlong Phrao sąsiadująca z gęstymi zaroślami i lasem deszczowym. Turyści poszukujący ciszy i spokoju powinni wybrać się na południe, gdzie wytchnienie można znaleźć na mniej uczęszczanych plażach Hat Kai Bae i Hat Kruat.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Tajlandii?
W Tajlandii nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy, a za zakup niektórych towarów przy wylocie można uzyskać zwrot podatku VAT (aktualne stawki na stronie MSZ), niemniej wcześniej trzeba odebrać odpowiednie zaświadczenie z miejsca zakupu towarów. Zakazany jest wwóz narkotyków, broni palnej, materiałów pornograficznych oraz niektórych gatunków roślin i zwierząt. Restrykcyjny zakaz dotyczy wywozu statuetek i wizerunków Buddy (wymagane jest wcześniejsze zaświadczenie wystawiane przez Ministerstwo Sztuki). Zakaz ten nie dotyczy drobnych wyrobów rzemieślniczych sprzedawanych na potrzeby turystyczne.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Tajlandii?
Ze względu na wysokie koszty leczenia przed wylotem do Tajlandii zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego. Usługi medyczne są na wysokim poziomie, niemniej ich ceny są dużo droższe w stosunku do krajów europejskich. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są w Tajlandii uznawane, o ile mają swoje przedstawicielstwo na terenie kraju. W hotelach o wysokim standardzie działają indywidualne placówki medyczne zapewniające gościom odpowiednią opiekę.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.

Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ważne informacje MSZ

Turyści z Polski zwolnieni są z obowiązku wizowego na pobyt turystyczny nie dłuższy niż 30 dni. Przy wjeździe i wyjeździe wymagany jest paszport z co najmniej 6-miesięcznym okresem ważności liczonym od daty planowanego opuszczenia terytorium Tajlandii. Na terenie państwa obowiązek meldunkowy dotyczy wszystkich przyjezdnych, a stosowny formularz można wypełnić w hotelach, pensjonatach itp.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Bangkoku: www.bangkok.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii
Tajlandia, Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
Tel.: +66 2645 0367- 9 Tel. dyżurny: +66 819 364 618 Faks: +66 2645 0365
[email protected]
www.bangkok.polemb.net

Zatoka Tajlandzka Płn.

Zatoka Tajlandzka Zach.

Tajlandia: Bangkok , Cieśnina Malakka , Hua Hin – Cha Am , Koh Samui , Krabi , Pattaya , Phuket , Równiny Centralne , Tajlandia Północna , Tajlandia Wschodnia , Wybrzeże Andamańskie , Zatoka Tajlandzka , Zatoka Tajlandzka Płn. , Zatoka Tajlandzka Zach.

Wybierz region Bangkok , Cieśnina Malakka , Hua Hin – Cha Am , Koh Samui , Krabi , Pattaya , Phuket , Równiny Centralne , Tajlandia Północna , Tajlandia Wschodnia , Wybrzeże Andamańskie , Zatoka Tajlandzka , Zatoka Tajlandzka Płn. , Zatoka Tajlandzka Zach.